Text Size

İnsanın Yaratılış Amacı

Yaratılış Hakikatleri Üzerinde Derinleşmek Neden Önemlidir?

Vicdan sahibi insan çevresindeki herşeyin bir iman delili olduğunu bilir. Denizdeki avını yakalamak üzere suya doğru süzülen bir martının, toprak üzerinde yürüyen küçük bir karıncanın, her sene kilolarca meyve veren bir elma ağacının, tonlarca ağırlığına rağmen gökyüzünde duran bulutların, kısacası gözünü çevirdiği yerde gördüğü herşeyin, Allah'ın varlığının delilleri olduğunun farkındadır.

Devamını Oku

Romantizmin Fiziksel Tahribatları

Duygusallık diğer bir ifadeyle romantizm Allah’a iman etmemenin ve O’nun gücünü takdir edememenin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Duygusallık, dünya üzerinde yüzmilyonlarca insanı etkisi altına almış bir cahiliye kültürüdür. Gerçekte, şeytan tarafından insanlığı Allah'ın yolundan alıkoymak için kullanılan silahlardan biridir. Çünkü duygusallığın pençesine düşmüş her insan, aklını kullanamaz hale gelir. Aklını kullanmadığında ise, ne kendisini yaratmış olan Allah'ı fark edebilir, ne O'nun delilleri ve hikmetleri üzerinde düşünebilir, ne de din ahlakının inceliklerini kavrayıp yaşayabilir. Çünkü dinin yaşanması akılla mümkündür ve Allah Kuran'ı, "ayetlerini, iyiden iyiye düşünsünler ve temiz akıl sahipleri öğüt alsınlar diye" indirmiştir. (Sad Suresi, 29)

Devamını Oku

Şarkı Sözlerinde Gizlenen Olumsuz Mesajlar

Çoğu zaman belki de hiç önemsenmeden dinlenen şarkı sözleri, insanların genel psikolojisi ve birbirlerine olan davranışları üzerinde nasıl etkili olabilir?

Şeytanın en sık kullandığı kandırma yöntemlerinden biri olan duygusallığın meşru gösterildiği bazı şarkı sözleri, kişinin hem kendisi hem de toplum için nasıl zararlara yol açabilir?

Dini inançlara aykırı, isyankâr, depresif ve saldırgan ifadelerin kullanıldığı şarkılar, insanın bilinçaltında nasıl bir tahribata yol açabilir?

Devamını Oku

Müminler Insanlara Göre Değil Kuran'a Göre Ahlaklarını Geliştirirler

Kuran’da iyilikler ve kötülükler birbirinden apaçık ayrılmıştır. Allah ayetlerde sürekli olarak insanlara iyiliği, güzel davranışlarda bulunmayı emreder. Kötülüğe iyilikle karşılık verilmesini, af yolunun benimsenmesini, haklı olunsa dahi haktan feragat etmenin daha hayırlı olacağını, bunun gibi pek çok güzel ahlak özelliğini tarif etmiştir. Bir ayette Allah iyilikle kötülüğün eşit olmayacağını buyurmuştur (Fussilet Suresi, 34). Herşey insanın ahireti açısından bir deneme konusudur. İman eden bir kişinin üzerine düşen sabır göstermektir. Şuurlu, berrak bir akılla konuları değerlendirip bunların bir deneme konusu olduğunu akıldan çıkarmamak Müslüman bilincinin bir göstergesidir.

Devamını Oku

Zaman Mühendisliği

Vakit Nerelerde Kaybediliyor?

Sonsuz şefkatli ve merhametli olan Yüce Allah, kullarına birbirinden farklı sayısız nimet vermiştir. İnsan bedenindeki mucizelerden canlı hayatının devamlılığını mümkün kılan evrendeki hassas dengelere, çevrenizde gördüğünüz tüm varlıklardan yaşanan teknolojik gelişmelere kadar herşey ayrı ayrı şükredilmesi gereken nimetlerdir. Yüce Rabbimiz’in “Eğer Allah’ın nimetini saymaya kalkışacak olursanız, onu bir genelleme yaparak bile sayamazsınız…” (Nahl Suresi, 18) ayetiyle bildirdiği nimetlerinden biri ise, genellikle üzerinde düşünülmeyen ve iyi değerlendirilmeyen “zaman”dır.

Devamını Oku

Yaşamın Tek Bir Amacı Vardır: "Allah'ı Bilmek ve O'na Kulluk Etmek"

İyi bir okuldan mezun olmak, üniversite sınavında istediği bir bölümü kazanmak, iyi bir evlilik, güzel ve sağlıklı çocuklar, çocuklara iyi bir gelecek hazırlamak, bu arada işinde yüksek bir mevkiye gelmek, isabetli yatırımlar yapmak, ev, iyi bir araba ve yazlık almak, kendisinin ve ailesinin iyi giyinmesini, gezmesini sağlamak, kısaca varlık içinde bir hayat yaşamak… Bunlar tabi ki çok makul ve insani isteklerdir...

Ancak tüm bunları isterken insanın düşünmesi gereken önemli bir soru vardır:

Hayatımızın Gayesi Sadece Daha İyi Yaşamak Mıdır?

"O, amel (davranış ve eylem) bakımından hanginizin daha iyi (ve güzel) olacağını denemek için ölümü ve hayatı yarattı..." (Mülk Suresi, 2)

Devamını Oku

More Articles...

Page 1 of 7

Start
Prev
1

Belgesel Filmler

Kuran mucizeleri 1 Allah'ın teknoloji rahmeti İnsanın yaratılışı 180 Belgesel Film Ücretsiz İzleyebilirsiniz

Doğadaki Tasarım

Helikopterin İlham Kaynağı Yusufcuk

Yusufçuklar kanatlarını kendi üzerlerine katlayamaz. Ayrıca uçma kaslarının kanatları hareket ettirme şekli diğer böceklerinkinden farklıdır. Sırf bu özellikleri nedeniyle evrimciler yusufçukların "ilkel böcekler" olduğunu iddia ederler.

Böceklerin Uçuşundaki Tasarım Mucizesi

Uçmadan bahsedildiğinde aklımıza çoğu zaman kuşlar gelir. Oysa yeryüzünde uçan canlılar sadece kuşlar değildir. Birçok böcek türü kuşlarınkinden de üstün uçuş becerilerine sahiptir. Kral kelebeği Kuzey Amerika'dan Orta Amerika'nın içlerine kadar uçabilir. (4) Sinekler ve yusufçuklar ise havada asılı durabilirler.

Yunusların Mükemmel Sonarı

Amerikan Donanması için kuma gömülü deniz mayınları önemli bir problem oluşturuyor. Bu tür mayınlar mevcut sonar teknolojisiyle bulunamıyor. Bu handikapı aşmak isteyen Amerikalı yetkililer yunustaki sonar tasarımını teknolojide taklit etmeye çalışıyorlar. (Sciencenow: Spotting Mines With Dolphin Sonar, 18 Ekim 1998)

Arama Kelimeleri

Kuran ve bilim, Kuran bilim, Kuran meali, Kuran bilgisi, islam, Kuran, Kuran Kuran, Yasin suresi, dualar, Kuranı kerim, Kuran dinle, Kuran oku,  bilim adamı, teknoloji ve bilim, fotosentez, peygamberler, Kuranda peygamberler, hz peygamber, hz muhammed, hayvanlar alemi, hayvanlar, kuran ahlakı, uzay bilim, uzay bilimi, evren, dua, Kuranda dua, dualar